Meta Tag Uygulama

meta tag

HTML web sayfaları oluşturmak için kullanılan temel koddur. Arama motorları belirli HTML kodlar vasıtası ile verilmek istenen mesajı alırlar. Aşağıda, en önemli meta tag lar verilmiştir.

Title Tag
Title Tag ı arama motorları tarafından ençok önem verilen tag lardan biridir. Site başlığı olarak ta adlandırılır. Bu tag arama motorlarına, hangi konu ile ilgili yayın yapıldığını, bildirirler. Site başlığımız ne kadar düzenli ve anlaşılır olursa, seo açısından o derece faydalıdır. Kısa ve öz anahtar kelimelerinizi kullanmanızı tavsiye ederiz.

Meta Description Tag
Arama motorlarında web sitenizin yapısı ile ilgili bilgi veren açıklama bölümüdür. Bu bölümde web sitenizi kullanıcılara tanıtmak için yazılan slogan tarzında bir yazı olması gerekmektedir. Web site sahiplerinin yaptığı en büyük yanlışlardan birisi de Title tag ve Meta Description larını tüm anahtar kelimeleri ile doldurmak olmuştur. Özellikle google arama motoru bu tür yapıdaki siteleri genelde üst sayfalarda listelememe yoluna gitmiştir.

Meta tag uygulaması site içi seo yu destekleyen bir yapıdır. Tek başına da bir şey ifade etmez. Fakat anahtar kelimelerin belirli bir yapıda spam a kaçmadan meta tag larda kullanılması, o kelimede tıklanma oranınızı artırabilir.

Meta keywords Tag
Web sitenizin hangi anahtar kelime aramalarında çıkmasını istediğiniz ve arama motorlarına bu konuda en net bilgi verdiğiniz tag dır. Bu tag ın kullanımından, arka arkaya aynı anahtar kelime ve varyasyonlarını kullanmak web sitenizi tehlikeye atabilir. Bir çok sitede, bu tag ın kullanımı yanlış yapılmaktadır. Öncelikle şunu söylemeliyim ki, bu tag ı bilinçsizce kullanmak web sitenizi arama motorlarının uyguladığı filtrelere sokabilir. Bu filtrelerden etkilenmemek için, uzman kişilerden destek alabilirsiniz.